2013 m. birželio 24 d., pirmadienis

Anglijos futbolo rinktinė: nauji veidai – senos problemos

Šiais laikais, kai žurnalistai seka kiekvieną futbolo žaidėjų ir trenerių pasisakymą bei žingsnį, retai kada išgirsi tokią tiradą kokią Anglijos U21 rinktinės treneris Stuart Pearce išrėžė žurnalistams po pralaimėjimo Izraeliui Europos čempionate. Šis pralaimėjimas buvo nykaus ir gėdingo anglų pasirodymo turnyre pabaiga. Pralaimėti visi trys mačai, įmuštas vos vienas įvartis, beje ir tas iš 11 metrų baudinio. S. Pearce pareiškė, kad nemato savo kaltės, o dėl tokio pasirodymo atsakomybę turėtų prisiimti visiškai nesistengę žaidėjai. Taip pat pasiskundė, kad turėjo apseiti be draugiškoms varžyboms į vyrų rinktinę pakviestų Alex Oxlade-Chamberlain, Danny Welbeck ir Phil Jones. Visgi ši nesėkmė yra tik vienas iš daugelio didesnių ar mažesnių nusivylimų, kuriuos jau senokai nuolatos patiria įvairaus lygio Anglijos nacionalinės futbolo rinktinės. Priežasčių čia reikėtų ieškoti šiek tiek giliau.
Stuart Pearce
U21 problemos
Pradėti reiktų nuo to, kad S. Pearce nusiskundimai nėra laužti iš piršto. Žaidėjai tikrai turi prisiimti dalinę atsakomybę už itin skaudžius pralaimėjimus. Visų trijų įvarčių, kurie buvo praleisti mače su Norvegiją buvo galima išvengti jeigu futbolininkai būtų parodę daugiau noro ir energijos. Plika akimi matėsi tai, kad dalis rinktinės narių žymiai mieliau atostogautų, o ne leistų laiką Izraelyje.
Pagrindinės rinktinės prioritetai irgi nepalengvino S. Pearce darbo. A. Oxlade-Chamberlain ir D. Welbeck buvimas būtų leidęs kitaip konstruoti puolimą, o P. Jones yra galva geresnis gynėjas negu bet kuris kitas rinktinės narys. Dar galima prisiminti traumuotus Raheem Sterling ar Jack Wilshere. Kokį didžiulį skirtumą gali padaryti vienas talentingesnis ir labiau patyręs žaidėjas parodė pirmosios varžybos su Italija, kuriose Marco Verrati savo tiksliais perdavimais nuolatos pjaustė anglų gynybą. Visgi S. Pearce ribotumas bei įsisenėjusios anglų futbolo problemos čia irgi suvaidino savo rolę.
Jau vien tai, kad S. Pearce žvilgsnis pirmiausia nukrypo į žaidėjų pastangas parodo tam tikrą mąstymo apie futbolą struktūrą Anglijoje [1]. Jeigu nori laimėti turi būti stipresnis ir greitesnis už varžovą. Savo puikios knygos „Inverting the Pyramid“ įžangoje šį požiūrį gražiai pailiustravo Jonathan Wilson papasakodamas istoriją apie anglų žurnalistą, kuris po rinktinės pergalės prieš Šveicariją 2004 metų Europos čempionate pareiškė, kad taktika nėra svarbus dalykas ir apie ją rašyti neverta. Futbolas pas anglus dažnai susiveda į norą laimėti, o ne mąstymą kaip reikia žaisti, kad laimėtum.
Toks požiūris yra rimta problema. Pirmose rungtynėse su italais anglai buvo greitesnė, stipresnė ir didesnė komanda. Tačiau ne geresnė. Vargu ar šiuo atveju galima kaltinti S. Pearce dėl pasirinktos strategijos. Žaidėjai, kuriuos jis turėjo savo dispozicijoje šioms varžyboms, negalėjo apžaisti italų, jie galėjo pastaruosius tik apibėgti. Ne tiek jau daug trūko, kad tai būtų pavykę.
Tačiau net ir pasirinkus stilių, kuris pirmiausia yra paremtas fiziniais sugebėjimais negalima užmiršti taktikos. Po Lorenzo Insigne įmušto įvarčio buvo galima pamatyti labai iškalbingą epizodą kai italų gynėjai ramiai perdavinėjo kamuolį savo aikštės pusėje, o anglai nesugebėjo jo atimti. Nesugebėjo atimti dėl to, kad spaudžiančiųjų buvo mažiau už kamuolį kontroliuojančius. Tokie momentai kai pasimatydavo prastas rinktinės taktinis pasiruošimas kartojosi viso mačo ir viso čempionato metu. Ir už tai kaltė turėtų kristi ant S. Pearce galvos.
Tiesa nereiktų visiškai užmiršti fakto, kad U21 rinktinė iki čempionato atrodė tikrai solidžiai. Atrankos etapas buvo praeitas be didesnių problemų, Norvegija, kuri lengvai susitvarkė su anglas čempionate, įveikta du kartus, o iki L. Insigne įvarčio vartai sausi buvo išlaikyti 889 minutes iš eilės. Visgi atrodo, kad dėl įtampos išgaravo tiek žaidėjų, tiek trenerio sugebėjimai. Mačas su Norvegija buvo baiginėjamas spardant ilgus kamuolius į priekį, o puolime žaidžiant centro gynėjui S. Caulkeriui. Labiau anglišką mėginimą spręsti problemas vargu ar sugalvosi. Tuo labiau, kad palyginus su pirmuoju maču prieš Italiją komandoje buvo Wilfried Zaha, Tom Ince, Danny Rose – žaidėjai, kurie pasižymi geresniais techniniais sugebėjimais ir turėjo ekipai suteikti šiek tiek kitokį veidą.
Panaši vyrų rinktinės padėtis
Ne visai rožėmis klotas yra ir vyrų rinktinės kelias. Nors anglai ir turėtų patekti į kitų metų Pasaulio čempionatą [2], tačiau visos atrankos varžybos su bent šiek tiek rimtesniais varžovais (Ukraina, Lenkija ir Juodklanija) baigėsi lygiosiomis. Rio Ferdinandas neseniai duodamas interviu gana taikliai pastebėjo, kad Anglija neturi savo unikalaus stiliaus ir DNR. Jo nuomone Italijos ar Ispanijos jaunimo rinktines galima atpažinti net nežiūrint į marškinėlius, nes šios komandos turi nusistovėjusią sistemą, kurios nuolatos laikosi. 1966 metais Anglija laimėjo Pasaulio čempionatą nieko nekopijuodama, o žaisdama savo žaidimą. Tačiau šio savo unikalumo neišlaikė.
R. Ferdinandas yra ne visiškai neteisus. Anglija būtent ir išlaikė tai ką turėjo 1966 metais. Žaidimą pagrįstą jėga ir funkcionalumu, o ne taktika ir technika. Jis puikiai veikė tada, tačiau kol brazilai, italai, ispanai, vokiečiai ir kitos šalys šlifavo savo žaidimą ir kreipė jį naujų keliu anglai liko užstrigę septintajame dešimtmetyje. Anglijos jaunimo rinktinę atpažinti galima gana nesunkiai, tiesiog reikia ieškoti komandos, kuri taktiškai yra apžaidžiama net gerokai silpnesnių komandų. Žaidėjams persikėlus į pagrindinę ekipą problemos lieka tos pačios. Net ir futbolininkai kurie yra suradę savo vietą ir rolę labai stipriuose klubuose rinktinėje dažnai atrodo pasimetę. Turbūt nėra geresnio pavyzdžio už eilę metų trukusius nesibaigiančius bandymus sutalpinti komandoje saugus Steven Gerrad ir Frank Lampard.
Ieškant pozityvesnės natos galima paminėti, kad šios problemos nėra visiškai nematomos. Anglijos futbolo asociacijos direktorius Dan Ashworth, kuris yra atsakingas už jaunų futbolininkų ugdymą duodamas interviu The Daily Telegraph sakė „Nenoriu būti nepagarbus dabartiniams mūsų žaidėjams, tačiau šiuo metu atsiliekame nuo kitų šalių ir turime pasirūpinti, kad šis tarpas sumažėtų. Mes privalome turėti techniškai geriau pasiruošusius žaidėjus, kurie geriau jaustųsi kontroliuodami kamuolį. Taip pat privalome pakeisti per daugelį metų įsirėžusius įpročius skatinti vaikus spirti kamuolį kuo toliau per visą aikštę ir žiūrėti kas bus“. Tai taiklus problemos identifikavimas, tačiau ar ją pavyks išspręsti kol kas neaišku.
Ne iki galo lieka atsakytas ir klausimas ar tinkamas žmogus stovi prie rinktinės vairo. Viena vertus Roy Hodgson nėra tradicinis anglas futbolo treneris kaip Alan Pardew, Sam Allardyce ar tas pat Stuart Pearce. Įvairiose pasaulio vietose klubus treniravęs R. Hodgson turi šiek tiek kitokį futbolo supratimą negu vien saloje užsisėdėję jo kolegos. Jo įvaizdį šiek tiek sugadino nesėkmingas periodas treniruojant „Liverpool“ klubą, tačiau tai buvo trumpa karjeros stotelė, o ir laiko bei finansų normaliai pertvarkyti minėtą ekipą duota nebuvo. Visgi R. Hodgson nėra elitinis treneris, dauguma įspūdingiausių jo pasirodymų buvo treniruojant vidutinio lygio komandas. Kai kurie sprendimai iki šiol vykusiose atrankos turnyro varžybose tai pat galėtų būti kvestionuojami. Suprantama, kad surinkti optimalią komandą tarp įtemptų klubų tvarkaraščių įsiterpiančiuose rinktinės mačuose yra sudėtinga, tačiau sąlygos yra panašios visiems.
Perspektyva
Danny Welbeck ir Tom Cleverley
Daug apie Anglijos futbolo ateitį veikiausiai pasakys tai kaip pasibaigs atranka į Pasaulio Čempionatą Brazilijoje bei pats čempionatas. Karta naujai išugdytų žaidėjų apie kuriuose kalba Dan Ashworth po truputį po truputį eina į areną. Nors jų dar nėra labai daug, tačiau Jack Wilshere, Alex Oxlade-Chamberlain, Danny Welbeck ar Tom Cleverley užaugo jau šiek tiek kitokioje futbolo kultūroje, bet to buvo treniruojami tokių trenerių kaip Arsen Wenger ir Alex Ferguson. Pastarieji iš savo klubų senas angliškas tradicijas išnaikino jau senokai.
Neverta tikėtis, kad 2014 metais (aišku, jeigu iškovos teisę ten žaisti) anglai Pasaulio čempionate pasieks kažką labai įspūdingo. Fanų ir žurnalistų spaudimas veikiausiai bus milžiniškas ir neatleis net menkiausių klaidų, tačiau žiūrint į perspektyvą užtektų ir būtų įdomu pamatyti kiek kitokią Anglijos rinktinę. Turinčią savitą veidą ir galinčią su konkurentais varžytis ne vien jėga ir greičiu, bet ir taktiniais bei techniniais sugebėjimais.



[1] Pravardė „Psycho“ irgi buvo gauta ne už tinginiavimą varžybų metu. S. Pearce kaip treneris ne tiek jau daug skiriasi nuo S. Pearce kaip žaidėjo.
[2] Šiuo metu užimama antra vieta grupėje ir gresia atkrintamosios varžybos, tačiau trys iš keturių likusių mačų bus žaidžiami namų stadione. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą